درخت چنار

0
1805

تصاویر

معرفی

یکی از درختانی که همواره نزد ایرانیان اهمیت ویژه ای داشته، درخت چنار است و افسانه های بسیاری از دوران باستان با خود به همراه دارد. چنار کهن از خصوصیات طبیعی شگفت انگیزی بهره می برد و درخت اعجاب انگیزی است.

 چنار عظیم ترین درخت ایران است که عمری بسیار طولانی دارد. برافراشتگی و بلندی این درخت به صورتی است که از دور دست دیده می شود و لقب شاه درختان را با خود یدک می کشد اما عظمت و بلندی تنها دلیل اهمیت چنار نیست بلکه، این درخت هر سال پوست می اندازد و شاخه های تنومند آن رنگ سبز روشنی به خود می گیرد.

این جوان شدن هر ساله ویژگی خاصی برای چنار محسوب می شود، چرا که حفظ قدرت جوانی یکی از شرایط لازم برای باروری و جاودانگی است و در نتیجه، چنار در نزد فرهنگ کهن ایرانی، مظهر برکت و نعمت بخشیدن ابدی خداوند است.

در قلب مرکز خرید منحصر به فرد آرمان، درختان چنار عظیم و خیره کننده ای ساخته شده و اتفاق هنری جدیدی را در کنار دیگر آثار هنری تفرجگاه مرکزی رقم زده است. مجموعه چنار این تفرجگاه بیانگر داستانی ویژه است و نشانه ها و المان های خاصی را بیان می کند.

برای تنوع و القاء حیات و زندگی در این اثر از المان هایی همچون سنجاب، دارکوب، لانه حیوانات و همچنین خانه و برکه خاصی روی درخت استفاده شده است، به طوری که مخاطبان آن دیده نمی شود و بازدیدکنندگان می توانند خود را به عنوان ساکن آن خانه در نظر بگیرند. نقطه عطف این اثر، وجود آسمان آبی و برگ های درختان روی سقف است و نورهایی که در لابه لای شاخه های درختان منتشر می شود که فضایی بی پایان را به تصویر می کشد.

بدون نظر

نظرات و پیشنهادات خود را ارسال کنید .