مجسمه بار امانت، همانطور كه از اسمش پيداست نشان از حمل اين بار عشق و معرف الهي توسط انسان است و مصداق آيه ۷۲ سوره شريفه احزاب “انا عرضنا الامانه على السموات و الارض و الجبال فابين ان يحملنها و اشفقن منها و حملها الانسان انه كان ظلوما جهولا”

دختر بچه با گوي نوراني كه بر بالاي سر خود گرفته است نمادي از جنبش و حرکت انسان به سوی نور و روشنایی است.

نماد آب و آتش كه نشان از وجود تضادها در كنار هم مي شود مفهوم درون هر انساني بوده و بخشي از خلقت هاي پروردگار را براي بازديدكنندگان از مجتمع آرمان به نمايش مي گذارد.

ادامه مطلب ...

تفرجگاه نمادي از طبيعت صخره، ابر، آبشار، باران و بركه مي باشد كه ابرهاي آن با بارش باران نزول رحمت الهي را تداعي نموده و هوايي مرطوب در محيط ايجاد مي كند كه حس طبيعت واقعي را به مراجعه كنندگان مي دهد.

درون بركه سنگهايي وجود دارد كه از دورن آن آب غليان نموده و گاهي فوران دارد و با نورپردازي و تشكيل بخار تداعي خروج مواد مذاب و ماگمايا از درون زمين مي كند.

آبشار اصلي تفرجگاه به ارتفاع۱۴ متر و به عرض ۶ متر مي باشد كه در كنار آن تعداد ۱۱ آبشار كوچك كه از لابه هاي صخره ها و دست مجسمه جاري است.

وجود نخل هاي طبيعي كه نشان از گونه هاي متفاوت گياهي در اين تفرجگاه بوده و قامت بلند آن نشان از پايداري و مقاومت دارد و همچنين نشان دهنده ارتفاع تجاري و تفرجگاه مي باشد.

گونه هاي گياهي مختلف شامل پالم، فیکوس، بنجامین، برگ عبایی، آ‌‌گلونما، لیندا، کاج مطبق، لیپتوس، بابا آدم و چندین گونه دیگر كه در كنار  و روي صخره ها و بركه قرار داده شده است. موجبات نزديكي انسان به طبيعت و خلقتهاي پروردگار را فراهم مي آورده است.

در پشت اين صخره ها غاري وجود دارد كه درون آن همانند غارهاي يافت شده از دوران پارينه سنگي و بعد آن طراحي گرديده است و مراجعه كننده مي توانند نقش هايي را بر روي ديوارها و سنگهاي غار بيابند و ظروف و اشيائ قابل استفاده  آن دوران نيز در غار گذاشته شده است. همچنين جهت طبيعتر شدن آن قنديل هايي از سقف آويخته شده است، همچنين بر روي بدنه سنگها اشكالي و تصاوير كنده كاري شده كه در يك نگاه قابل تشخيص نمي باشد كه يافتن اين تصاوير براي ميهمانان جذابيت ايجاد مي كند.

كاربري اين غار رستوران و گالري است كه ورودي به آن از ۳ طريق دست پير خرد و درب هاي طبقه ۱+ و همكف مي باشد.

ويد مركزي يا تفرجگاه

چيزي كه باعث شده مجتمع تجاري آرمان در ايران  بي نظير و منحصر بفرد باشد وجود تفرجگاه به مساحت ۱۵۰۰ متر مربع  که تلفیقی از معماری، مجسمه سازی، نقش برجسته و طبيعت بومي خراسان مي باشد كه هريك از تنديس ها و مجسمه هاي آن داراي مفاهيمي فلسفي، شاعرانه و سمبلي از اخلاقيات و عرفان ايراني مي باشند.

تنديس پيرخرد كه داراي پوشش اهالي خراسان شمالي با دستاري بر سر مي باشد چراغ در دست كه نماينگر روشن بخش بودن راه و حركت دست به سمت قلب و وارد كردن ميهمانان به داخل مجسمه نشان از دعوت هر كس به درون خويش و شناخت بيشتر خويشتن است و كه با چراغ در دستش بتوان راه درست را از نادرست تشخيص داد. و استعاره اي است از حديث” من عرف نفسه فقد عرف رب” ميهمان فراخوانده به قلب مجسمه پس از آنكه از ديد مردم ظاهر بين غيب مي شود در حقيقت وارد گالري فرهنگي شده و محصولات فرهنگي به ايشان عرضه گردد و سپس از غار گردشگري واقع در طبقه۱+ مي توانند مجدد به فضاي تجاري بازگردند.

  • وجود هواساز در طبقات آن موجب توزیع اکسیژن و هواي تازه شده که محیط مناسبی را فراهم می آورد. این هواسازها هوای بیرون مجتمع را گرفته و از فیلتر عبور میدهند و سپس در تبادل با سیستم های گرمایشی و سرمایشی قرار گرفته و با دمایی مطبوع به سالن ها دمیده می شوند.
  • برای برقراری مسائل امنیتی و حفظ ارتباط فضای بیرونی آرمان با خیابان اصلی، به جای استفاده از کرکره، از شیشه های لمینیت سه جداره که ضدگلوله و ضدضربه است، بكار برده شده همچنین در راستای زیبا سازی و ایجاد نظم در فضای داخلی، شیشۀ مغازه ها نیز لمینیت مي باشد.
  • براي حفظ امنيت مالكين و مراجعين تمامي فضاهاي مشاع تجاري تحت پوشش دوربين مي باشد.

مشخصه های فنی بخش تجاری

  • شیرآلات نصب شده در سرویس های بهداشتي بخش تجاری از نوع برقی و از بهترین های ایران می باشد. این شیرها بعلت داشتن چشم الکترونیکی موجب جلوگیری از هدر رفت آب می شوند.
  • از ۳ دستگاه آسانسور پانورما در کنار تفرجگاه استفاده شده است
  • ۱۲ پله برقی با برند هیوندایی در محل های ورودی مجتمع در نظر گرفته شده است.
  • ۵ دستگاه آسانسور با ظرفیت هر کدام ۱۳ نفر
  • سیستم سرمایش و گرمایش فن کوئل دارای تنظیمات دیجیتالی می باشد.
  • کف واحد های تجاری با سراميک پوشیده است و راهرو ها نیز با سرامیکی که سطح آن راشیشه ای به ضخامت ۲ میلیتر پوشیده است مفروش گرديده است.

از سوی دیگر در این سیستم امکان گزارش گیری وجود دارد و همچنین میتوان برنامه ریزی کرد که هزینه پارکینگ به طور خودکار از طریق کار تهای اعتباري، از حساب مشتری کسر شود.

در سیستم PMS پلاک خودرو هنگام ورود و خروج به طور اتوماتیک قرائت می شود. علاوه بر این لزومی ندارد در همه زمانها فضای پارکینگ به طور کامل باز باشد.در مواقع غیرپیک می توان از طریق راه بندها مسیرها را مسدود کرد تا از هدررفت انرژی جلوگیری شود و این نیز از مزایای این سیستم به شمار می رود.

سیستم PMS این پروژه از برندی اسپانیایی خریداری شده است.

پاركينگ

مجتمع جهت رفاه حال مراجعه كنندگان و ميهمانان خود ۲ طبقه پاركينگ به ظرفيت ۴۲۰ جاي پارك طراحي كرده است كه داراي سيستم هوشمند مي باشد

از مزیت های پارکینگ آرمان می توان به سیستم PMS اشاره كرد كه قابلیت های ویژه ای همچون ثبت ورود، خروج و شمارۀ پارك ماشین به صورت اتوماتیک، سیستم هشداردهنده برای مسائل امنیتی و همچنین محاسبۀ هزینۀ پارک اشاره کرد.

نصب سنسورهایی برای نمایش جای خالی اتومبیل، یکی دیگر از خصوصیات این پارکینگ است. زمانی که راننده وارد رمپ پارکینگ می شود، با نگاه کردن به تابلو و توجه به چراغ ها، می تواند بدون اینکه در طبقات دور بزند، از در ورودی جاهای خالی را تشخیص دهد. به این ترتیب راننده می تواند با طی کوتاهترین مسیر و صرف مدت زمان کوتاهی به جای پارک مناسب دست یابد.